02 سپتامبر 2020
سپتامبر 2, 2020

نقشه ذهنی چیست و کاربرد های آن کدامند؟

سپتامبر 2, 2020 ۰ دیدگاه

نقشه ذهنی چیست و کاربرد های آن کدامند؟

دنیای امروز با این چنین حجم برنامه های روزانه، افکار و ایده ها تمامی اشخاص به دنبال روشی هستند که از طریق آن بتوانند افکار، ایده ها و یا نت برداری هایشان را سروسامان دهند. نقشه ذهنی پاسخی دقیق به تمام خواسته های بشر در عصر حاضر بود.
روشی کاملاً علمی و کاربردی که از طریق آن میزان یادگیری و اثرپذیری مغز انسان چند برابر خواهد شد.

نقشه ذهنی، نموداری درختی است که برای گفتن کلمات، ایده ها، فعالیت ها یا موردهای دیگر مربوط به یک کلید واژه یا ایده مورد استفاده قرار می گیرد. این نقشه ایده ای برای یادداشت برداری و شکوفایی خلاقیت است که به وسیله تونی بوزان( tony buzan) ابداع شده است. این نمودار برای تولید، سازمان دهی و ساختار دهی ایده ها و افکار بکار بسته می شود و در حل مسأله، فرآیند تصمیم گیری و نوشتن میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.

عناصر یک نقشه ذهنی به گونه ادراکی و طبق اهمیت مطالب در قالب دسته ها، شاخه ها و بخش های مختلف قرار می گیرند. نقشه های ذهنی را میتوان برای مرور حافظه هم بکار بست.

نقشه ذهنی,نقشه ذهنی چیست ,قوانین رسم نقشه ذهنی
قوانین رسم نقشه ذهنی

قوانین رسم نقشه ذهنی

شاخه ها

مهمترین چیزی که در این مورد باید بگویم این است که همه شاخه ها به هم پیوسته هستند و نهایتا به تصویر مرکزی یا به اصطلاح Centeral Idea می رسند. نباید این وسط فاصله ای باشد. دقیقا مانند شاخه های درخت.

شاخه های اصلی، مستقیماً با مسئله اصلی ارتباط دارند و دارای مطالب اصلی آن هستند. تقریباً شبیه به سرفصل های اصلی یک کتاب.

شاخه های فرعی، از شاخه های اصلی نشأت می گیرند و دارای اطلاعات مفصل نقشه ذهنی ما هستند. در یک مایندمپ استاندارد، هیچ مطلبی نباید معلق و بدون شاخه باشد. همه چیز را از شکلها گرفته تا کلمه ها، باید روی شاخه بنویسید. لازم نیست حتماً شاخه اصلی شما چند شاخه فرعی داشته باشد. میتواند اصلاً شاخه فرعی نداشته یا یک یا چند شاخه فرعی داشته باشد. ولی تجربه نشان داده است، بیش از هفت مورد، نقشه ذهنی شما، گیج کننده و شلوغ می شود. در ادامه به نکته زیر توجه کنید:

– طول شاخه ها هم با طول عبارات و واژه ها نسبت مستقیم دارد.

– خطوط موجدار و منحنی به خطوط صاف و سیخکی اولویت دارند! زیبایی طبیعت، به خطوط منحنی است. به صورت خویش نگاهی بیندازید.

کلمات کلیدی

سختترین مورد برای کشیدن نقشه ذهنی پیدا کردن و استفاده کردن از کلمات کلیدی است. درصورتی که بتوانید برای هر شاخه تنها یک واژه کلیدی داشته باشید، یک مهندس نقشه ذهنی هستید! استفاده از کلمات کلیدی در رسم مایندمپ سبب می شود نقشه ما واضح و خوانا بماند، اندیشه در هر جهتی ادامه پیدا کند و توانایی توسعه و گسترش داشته باشد.

دو استثنا هم وجود دارد :نام افراد و نقل قولها لازم است که کامل بیایند و به صورت کلیدواژه نوشته نشوند.

نقشه ذهنی,نقشه ذهنی چیست ,قوانین رسم نقشه ذهنی
نقشه ذهنی کارآمد

تصویر

خلاقانه ترین و موثرترین قانون نقشه ذهنی، استفاده از عناصر گرافیکی است. رنگ ها، علائم ، عکسها ، پیکان و باکس ها عناصر گرافیکی تشکیل دهنده نقشه ذهنی هستند. نکته ای که دوست دارم به آن توجه ویژه داشته باشید این است که رنگها برای زیبایی نیستند و خیلی در درک مسئله اهمیت دارند.دلیل اصلی استفاده از رنگها تشخیص شاخه های اصلی از یکدیگر هستند که به تشخیص تند مسئله و درک تفاوتها و شباهتها و ارتباطات کمک می کند.

نکته:تلاش کنید علائم و نشانه های مخصوص بخود را برای نقشه ذهنی داشته باشید. به عنوان مثال:

شکلک ها و علائم را در زیر، رو یا کنار واژه هایی مربوط به هر شاخه قرار داده و به این ترتیب مفهوم بیشتری به آنها بدهید.

علامت ها را به تنهایی و به جای یک کلیدواژه روی شاخه قرار دهید.

پیکان ها

راز مگوی نقشه ذهنی، پیکانها هستند. زیرا زیاد می بینید که بعد از رسم نقشه ذهنی هنوز قسمتهایی هستند که به هم مرتبطند ولی در شاخه های مجزایی کشیده شده اند. در چنین مواردی معلوم کردن اتصال بین دو شاخه موثر است و اینجاست که از پیکان ها استفاده می کنیم. اما به شرطی که از کنار نقشه رد شوند نه از وسط آن. نباید به ظاهر چشم نواز نقشه ذهنی مان آسیبی وارد شود.