فواید باورنکردنی صمیمیت در رابطه زناشویی

تا به حال به این فکر کرده اید که داشتن یک رابطه زناشویی سالم و موفق چه تاثیری در سلامت روح و جسم زوج ها می گذارد و باعث تغییرات بزرگی در زندگی می شود؟ محققان پاسخ این سوال را با بیان دلیل ارائه کرده اند.

دانشمندان دلایل زیادی را مطرح کرده اند که نشان می دهد رابطه زناشویی فقط یک کار روتین لذ ت بخش در سن جوانی نیست، بلکه در طول این رابطه هورمون هایی در بدن زن و مرد آزاد می شوند که می توانند در بالا بردن سطح سلامت عمومی شان بسیار مفید باشند.

اگر حرف های محققان را جدی بگیریم، می توانیم بگوییم که بالا رفتن سن ازدواج یکی از دلایل شایع شدن بیماری های رنگارنگی است که این روزها پیر و جوان را درگیر کرده است. از نظر پژوهشگرانی که تاثیر این ارتباط بر سلامت جسم و روان را بررسی می کنند، قرار نیست این رابطه تنها وابستگی شما دونفر را بیشتر کند؛ بلکه ارتباط زناشویی میان شما و همسرتان، می تواند به سلامت جسم و روان هردوی شما خدمات بزرگی برساند. «Webmd» نوشته است که محققان در بررسی های مختلف، دریافته اند رابطه زناشویی موفق، اگر مستمر و منظم انجام شود، می تواند عمر شما و همسرتان را طولانی کند و فوایدی راکه در ادامه می آوریم به سلامت شما برساند.

فشارتان پایین می آید

نگران نباشید؛ اگر با فشارخون بالا دست و پنجه نرم می کنید، قرار نیست نگران سلامت تان بعد از برقراری رابطه زناشویی باشید. محققان می گویند این رابطه می تواند مثل یک داروی فشارخون عمل کرده و حال شما را بهتر کند. از نظر محققان رابطه زناشویی نه تنها استرس را کم می کند، بلکه در صورتی که منظم و مداوم باشد، فشارخون را هم پایین می آورد. طبیعی است که با حذف شدن این دو عامل خطر، یعنی استرس و فشار خون، قلب شما سالم تر می ماند و کمتر به بیماری های کلیوی دچار می شوید و خطر سکته مغزی هم از شما دور می شود.

اگر هر روز به یک بیماری دچارید، باید به رابطه ای که با همسرتان دارید، نگاه کنید. در صورتی که مدتی است رابطه میان شما سرد شده، طبیعی است که بیماری های مختلف بدن تان را هدف قرار دهند. محققان می گویند یک یا دو بار ارتباط زناشویی در هفته میزان یک آنتی بادی به نام ایمونوگلوبین A در بدن را بیشتر می کند و باعث می شود که در برابر سرماخوردگی و سایر عفونت ها ایمن شوید. از نظر آنها تاثیر رابطه زناشویی آنقدر زیاد است که می تواند سیستم ایمنی را تا ۳۰ درصد قوی تر کند. گذشته از این، بررسی ها نشان می دهد که رابطه زناشویی اثری مشابه ورزش کردن روی بدن می گذارد و به بهبود عملکرد قلب و عروق، افزایش توان، انعطاف پذیری و تعادل کمک می کند.

اعتماد به نفس تان بالا می رود

تازگی ها نمی توانید از حق تان دفاع کنید و حس می کنید به اندازه دیگران توانا و باارزش نیستید؟ شاید صمیمیت میان شما و همسرتان کم شده که چنین احساسی می کنید چراکه به باور محققان، کسانی که ارتباط زناشویی موفقی ندارند، اعتماد به نفس شان پایین است و در مقابل رابطه موفق زناشویی می تواند به بالا رفتن اعتماد به نفس کمک کند.

کمتر درد می کشید

اکسی توسین تنها عشق را در روابط زن و شوهرها به جریان نمی اندازد. وقتی این هورمون بیشتر ترشح می شود، اندروفین بیشتری در بدن افراد آزاد می شود و به همین دلیل کمتر دردهای جسمانی را احساس می کنند. در نتیجه رابطه زناشویی موفق و مستمر ترشح اکسی توسین بیشتر می شود و در نتیجه آن سردرد، درد ناشی از التهاب مفاصل و علائم سندرم پیش از قاعدگی هم کمتر می شود.

سرطان نمی گیرید

فواید رابطه زناشویی سالم به همین جا محدود نمی شود. آقایانی که با همسرشان رابطه زناشویی خوشایند و انزال مکرر را تجربه می کنند، کمتر با خطر ابتلا به سرطان پروستات روبه رو می شوند. از نظر محققان مردانی که پنج یا بیشتر از پنج بار در هفته انزال می شوند، به ویژه اگر در دهه سوم زندگی شان باشند، تا یک سوم کمتر با خطر ابتلا به سرطان پروستات روبه رو خواهند بود. شاید همین یافته کافی باشد تا آقایان برای پایین آمدن سن ازدواج کاری بکنند.

البته تنها آقایان نیستند که از این رابطه فایده می برند. بررسی های دیگری نشان داده است که رابطه جنسی منظم و مداوم می تواند خطر دچار شدن به سرطان سینه را در زنان نیز پایین بیاورد. به گفته محققان حتی یک بار در ماه رابطه زناشویی داشتن هم می تواند به شکل معناداری احتمال دچار شدن زنان به این سرطان را پایین بیاورد.