07 آوریل 2020
آوریل 7, 2020

التهاب قرنیه

آوریل 7, 2020 ۰ دیدگاه

التهاب قرنیه چیست؟

التهاب قرنیه نوعی بیماری چشمی است که اصطلاح پزشکی آن کراتیت بوده و طی آن قرنیه فرد مبتلا ملتهب خواهد شد. این بیماری می تواند بر اثر عفونت های باکتریایی ، ویروسی ، قارچی یا انگلی باشد. البته دلایل غیرعفونی همچون استفاده طولانی مدت از لنز های چشمی و جراحت های کوچک نیز می تواند منجر به بروز التهاب قرنیه شود. لازم به ذکر است چنانچه بیمار به موقع نسبت به درمان این بیماری اقدام نکند ، ممکن است به بیماری مزمن تبدیل شود. ( متخصص چشم )

علائم التهاب قرنیه
تاری دید
کاهش بینایی
قرمزی و درد چشم
حساس شدن به نور
خروج ترشحات زیاد از چشم
جمع شدن زیاد اشک در چشم
احساس وجود جسمی خارجی در چشم.
التهاب قرنیه

دلایل بروز التهاب قرنیه
همانطور که گفته شد عوامل مختلفی می توانند موجب بروز التهاب قرنیه شوند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

جراحت : در صورت خراشیده شدن سطح قرنیه ، امکان بروز التهاب قرنیه وجود دارد. این خراشیدگی به باکتری و قارچ ها نیز اجازه ورود می دهند و زمینه را برای ایجاد التهاب در قرنیه فراهم می سازد.
لنز چشم آلوده : این امکان وجود دارد که در محل نگهداری لنزها ، قارچ ، باکتری یا انگل وجود داشته باشد. در این صورت با تماس لنز با چشم، التهاب قرنیه حاصل می شود.
ویروس ها : ویروس هایی همچون هرپس نیز از عوامل ایجاد کننده التهاب قرنیه هستند.
آب آلوده : آلودگی آب بر اثر وجود مواد شیمیایی در آن ایجاد می شود که موجب آسیب پذیری قرنیه خواهد شد. البته این نوع التهاب قرنیه پس از مدت کوتاهی برطرف می شود.
همچنین وجود باکتری ، قارچ و انگل در آب استخر ، رودخانه ، دریاچه ، جکوزی و وان حمام موجب آلوده شدن آب شده و با شنا کردن در آن ها ، این آلودگی وارد چشم شده و التهاب قرنیه حاصل می شود.

عوامل تشدید کننده بیماری التهاب قرنیه
از جمله عواملی که به تشدید بیشتر این بیماری کمک می کنند می توان به موارد زیر اشاره نمود :

لنز چشم : ضدعفونی نکردن درست لنز ، داشتن لنز حین شنا و استفاده طولانی مدت از لنز می تواند ریسک ابتلا به التهاب قرنیه را افزایش بدهند.
ایمنی ضعیف : افرادی که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار باشند نیز بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
اقلیم گرم : زندگی در محل های گرم و شرجی نیز ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.
کورتیکواستروئید : افرادی که به دلیل درمان مشکلات چشمی خود از قطره های کورتیکواستروئید استفاده می کنند نیز بیشتر در معرض بروز التهاب قرینه هستند.