10 مارس 2020
مارس 10, 2020

کامپوزیت

مارس 10, 2020 ۰ دیدگاه

کامپوزیت

کامپوزیت : دندان هایی که زیبا و یک دست باشند ، سبب افزایش جذابیت چهره می شوند به همین دلیل است که روش های درمانی و زیبایی دندانپزشکی ، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده اند.

( دندانپزشک خانم غرب تهران )

کامپوزیت دندان یکی از روش های درمانی برای زیبایی لبخند است که با رفع مشکلات ظاهری دندان منجربه اصلاح طرح لبخند می شود .

کامپوزیت دندان را با نام کامپوزیت ونیر نیز می شناسند ، این روش بیشتر برای بهبود فاصله بین دندان ها و اصلاح رنگ دندان انجام می شود.

در اصل کامپوزیت دندان روشی برای زیباسازی دندان و سفید کردن دندان می باشد .

کامپوزیت ۲
کاربردهای کامپوزیت

برای بهبود تمام مشکلات ظاهری دندان می توانیم از کامپوزیت استفاده کنیم ، مگر در مواقعی که دندانپزشک روش دیگری را مناسب بداند .

لب پریدگی دندان ، شکستگی دندان ، دندان ترک خورده ، سیاه شدن دندان ، زرد بودن دندان و رفع فاصله بین دندان از رایج ترین موارد قابل درمان با کامپوزیت هستند .

به دلیل مزایای بالای کامپوزیت برخی از افراد به این روش لقب ارتودنسی فوری داده اند ، زیرا به سرعت ناهنجاری های مرتبط با دندان را برطرف می کند .
کامپوزیت چیست ؟

کامپوزیت از ذرات فیلر تشکیل شده است و مقامت بسیار بالایی دارد .

همچنین ترکیبی خمیری مانند دارد که پس از فرم دهی دندان ، سفت می شود و ظاهری زیبا به دندان های بیمار می بخشد .

این روش ماندگاری مادام العمر ندارد ولی نسل جدید ، به گونه ای ساخته می شوند که به نسبت نسل های قدیمی ، طول عمر بسیار بالاتری دارند .

مواد کامپوزیت در رنگ های مختلف موجود است و بیمار طبق سلیقه شخصی خود می تواند رنگ مورد نظر را برای دندان انتخاب نماید .

رنگ هایی که به دندان های طبیعی بیمار نزدیک تر باشند به طور معمول طرفداران بیشتری دارند ، زیرا مواد کامپوزیت اگر به رنگ طبیعی نزدیک باشد ، ظاهری کاملاً طبیعی برای دندان ایجاد می کند .

کامپوزیت ۱
آیا کامپوزیت برای تمامی افراد قابل استفاده است ؟

سوال بالا یکی از رایج ترین سوال ها در زمنیه کامپوزیت می باشد .

کامپوزیت دندان روش کاملاً ایده آلی است ولی تمام افراد نمی توانند از این روش استفاده کنند .

به طور مثال با کامپوزیت نمی توانیم مشکلات مرتبط با ریشه دندان را برطرف کنیم زیرا این روش تنها برای مشکلات ظاهری دندان ، قابل استفاده است .

همچنین اگر نحوه قرار گرفتن فک و دندان بر روی یکدیگر از نظر دندانپزشک برای کامپوزیت مورد تایید نباشد ، بهتر است فرد به دنبال روش های دیگری برای طرح لبخند باشد .

اگر متقاضی روش کامپوزیت هستید بهتر است به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید تا مشخص شود فرد مناسبی هستید یا خیر .
برند کامپوزیت دندان

ایویکولار آی پی اس ، کازمادنت و اولترادنت از رایج ترین مارک های کامپوزیت می باشند که قدرت استحکام بالایی دارند و در صورت رعایت نکات بهداشتی و تغذیه ای حداقل تا ١۰ سال ماندگاری دارند .

دقت داشته باشید که کامپوزیت روش بسیار مناسبی است اما در صورتی که توسط یک دندانپزشک زیبایی خوب و ماهر انجام شود .

کامپوزیت ۲
اقدامات قبل از کامپوزیت دندان

انتخاب یک دندانپزشک مجرب و باتجربه مهم ترین کاری است که افراد باید قبل از انجام این روش اقدام به انجام آن نمایند.

انتخاب دندانپزشک خوب از این جهت مهم است که در میزان رضایت بخش بودن نتیجه به دست آمده از کامپوزیت دندان و ماندگاری آن تاثیر زیادی دارد.

یک دندانپزشک خوب از بهترین نوع کاموزیت برای انجام این روش بهره می گیرد و اقدامات و مراقبت هایی که فرد باید قبل و بعد از کامپوزیت دندان رعایت کند را به او شرح می دهد.
مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

همانگونه که گفتیم پایداری و دوام کامپوزیت بسیار بالا می باشد ولی طول عمر آن به رعایت مراقبت های بعد از آن نیز بستگی دارد.

به مدت ۴٨ ساعت از میل کردن مواد غذایی و نوشیدنی های رنگ دار مانند قهوه، چای و نوشابه بپرهیزید.
خوردن موادغذایی سفت مانند بادام و پسته به مدت ۴٨ ساعت ممنوع است.
چنانچه مواد غذایی رنگی میل نمودید حتماً پس از آن از دهانشویه استفاده کرده و مسواک بزنید، این کار موجب جلوگیری از چسبیدن پلاک میکروبی به سطح دندان های فرد می شود.
مراجعه به دندانپزشک در فواصل زمانی معین برای سلامت دندان ها بسیار مفید می باشد.

کامپوزیت
آیا انجام کامپوزیت موجب جلوگیری از پوسیدگی دندان ها می شود؟

کامپوزیت با ایجاد یک لایه نازک بر روی سطح دندان ها تا حدی موجب کاهش پوسیدگی آن ها شده و از وارد شدن صدمه به آن ها جلوگیری می کند ولی عدم رعایت بهداشت دهان و دندان موجب پوسیدگی دندان و از بین رفتن کامپوزیت خواهد شد.
کامپوزیت را باید قبل از جراحی بینی انجام داد یا بعد از آن؟

به دلیل اینکه انجام روش کامپوزیت در موقعیت لب ها تغییر ایجاد می کند بهتر است تا افراد ابتدا اقدام به انجام کامپوزیت نموده و سپس برای انجام جراحی بینی اقدام کنند.
آیا کامپوزیت در دوران بارداری خطرآفرین است؟

در این رابطه باید بگوییم که انجام کامپوزیت و سایر درمان های مربوط به دندانپزشکی در دوران بارداری هیچ ضرری برای بیمار یا جنین نداشته و با صلاحدید پزشک امکان انجام آن حتی در ٣ ماهه دوم نیز وجود دارد.

کامپوزیت
تفاوت میان پرسلن و ونیرهای کامپوزیتی در چیست؟

به دلیل اینکه جنس ونیرهای پرسلن از سرامیک است این ونیر ها از استحکام و ماندگاری بیشتری نسبت به ونیرهای کامپوزیتی برخوردار هستند.
تفاوت بین کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی چیست و کدام روش بهتر است؟

مشکلات بیمار و نوع دندان عواملی هستند که موجب می شوند دندانپزشک گاهی لمینت و گاهی کامپوزیت را به فرد پیشنهاد دهد.

در صورتی که تغییر رنگ دندان فرد حاد بوده یا شکستگی آن خاص باشد دندانپزشک از لمینت استفاده کرده ولی در صورت جزئی بودن مشکلات دندانی از کامپوزیت استفاده می نماید.
آیا امکان انجام روش کامپوزیت بر روی دندانی که دارای روکش است وجود دارد؟

جواب این سوال وابسته به موقعیت روکش های دندان است، چنانچه روکش دندان نسبت به دندان های دیگر موقعیت مناسبی داشته باشد نمی توان برای یکسان کردن روکش از ونیر استفاده کرد ولی چنانچه روکش دندان موقعیت مناسبی نداشته باشد می بایست جنس سرامیکی را جایگزین روکش ها نمود.
آیا روش کامپوزیت بر روی دندانی که ایمپلنت شده قابل انجام است؟

پاسخ این سوال مشابه روکش دندان می باشد.

در صورتی که ایمپلنت دندان شرایط ایده آلی داشته باشد امکان استفاده از کامپوزیت دندان وجود دارد، در غیر اینصورت می بایست اقدام به تعویض ایمپلنت دندان نمود.

کامپوزیت
میزان ماندگاری کامپوزیت دندان چقدر می باشد؟

چنانچه برای انجام این روش یک دندانپزشک متبحر را انتخاب کرده، روش کامپوزیت دندان به درستی انجام شده و برای انجام آن از مواد مرغوب بهره گرفته شود، می توان گفت که این روش یکی از ماندگارترین روش های سفید نمودن دندان می باشد.

عوامل دیگری نیز در ماندگاری کامپوزیت نقش دارند که عبارتند از:

رژیم غذایی
رعایت بهداشت دهان و دندان
جنس دندان.

به دلیل اهمیت تمیز کردن دندان ها و به دلیل اینکه اگر این روش به درستی انجام نشود منجر به جمع شدن میکروب ها بین دندان و پوسته ونیر شده و در نهایت باعث ایجاد بوی نامطبوع در دهان و تعویض کامپوزیت ونیر خواهد شد، بهتر است روش درست تمیز کردن دندان توسط دندانپزشک به بیمار ارئه شود.
هزینه کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت دندان برای هر فرد متفاوت بوده و بعد از معاینه او تعیین می شود.

تعیین هزینه این روش به عواملی همچون نوع کامپوزیت مورد استفاده، تعداد واحد کامپوزیت مورد نیاز و غیره بستگی دارد.