06 آوریل 2020
آوریل 6, 2020

خوراکی‌های مفید برای رشد کودکان

آوریل 6, 2020 ۰ دیدگاه

خوراکی‌های مفید برای رشد کودکان

یکی از مشکلاتی همواره مادرها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند مشکل غذا نخوردن کودکان است؛ کودکانی که یا باید به زور به آن‌ها غذا بدهید یا به اصطلاح بد غذا هستند و غذاهای مقوی را دوست ندارند. تغذیه کودک مسئله مهمی است و در رشد جسمی و فکری او نقش پر رنگی ایفا می‌کند. بنابراین مادرها باید در زمینه خوراکی های مفید برای رشد کودک دقت کنند.


خوراکی های مفید برای رشد کودک
در این مقاله به معرفی ۱۰ غذای فوق العاده و پر خاصیت می‌پردازیم که با گنجاندن آن در رژیم غذایی کودک، خیالتان از بابت تامین مواد معدنی، ویتامین‌ها، فیبر، چربی سالم و انرژی لازم برای جنب و جوش و رشد کودک راحت خواهد شد.
انواع توت
یکی از خوراکی های مفید برای رشد کودک انواع توت است. انواع توت که در بازار وجود دارد، معدن انرژی هستند و به راحتی در هر مغازه‌ای یافت می‌شود. توت‌ها سرشار از ویتامین‌ها و آنتی‌ اکسیدان‌ها هستند و همچنین غذای مناسبی برای تامین فیبر در بدن کودک محسوب می‌شوند، به همین دلیل یک غذای فوق العاده شناخته می‌شوند.
طبیعتا توت‌ها در کل سال وجود ندارند؛ بنابراین می‌توانید از توت یخ زده استفاده کنید. انواع توت خشک شده و یخ زده را می‌توانید به صورت یک میان وعده عالی یا دسر خوشمزه استفاده کنید.
ماهی و غذای دریایی
از مهم‌ترین خوراکی های مفید برای رشد کودک ماهی و غذاهای دریایی است. ماهی یک منبع عالی برای DHA (اسید چرب امگا ۳) و یک غذای فوق العاده محسوب می‌شود که برای رشد مغز مفید است. اگر کودک شما به ماهی قزل آلا یا ماهی تن علاقه ندارد، می‌توانید از انواع کنسرو شده ماهی یا میگو استفاده کنید که طعم بهتر و لذیذتری دارد.
اگر کودک شما از غذای مخلوط خوشش می‌آید، می‌توانید از ماهی در سالاد ماکارونی هم استفاده کنید. از فیش فینگر (ماهی سوخاری انگشتی) هم غفلت نکنید؛ پوشش سوخاری این غذا باعث می‌شود بچه‌ها از خوردن آن لذت ببرند.
دانه‌های مقوی
دانه آفتابگردان، کنف، کتان و مانند آن به بچه‌ها کمک می‌کند که نیاز بدنشان به چربی خوب، منیزیم، پروتئین و فیبر را تامین کند. علاوه بر این که این دانه‌ها که از خوراکی های مفید برای رشد کودک است را می‌توان به صورت تنقلات استفاده کرد، می‌توانید از آن‌ها در سالاد یا سوپ هم استفاده کنید یا آن‌ها را به اسموتی‌هایی که درست می‌کنید اضافه کنید.
برگ‌های سبز
همه ما در مورد خاصیت سبزیجات برگ سبز شنیده‌ایم. آن‌ها سرشار از آهن، کلسیم، فیبر، ویتامین C، اسید چرب امگا ۳ و اسید فولیک هستند و از خوراکی های مفید برای رشد کودک به شمار می‌روند. اما چگونه می‌توانید کودک خود را ترغیب کنید که اسفناج، کلم و یا بروکلی بخورد؟
خیلی زود کارتان را شروع کنید! تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که در سنین پایین از سبزیجات در شکل‌های ساده استفاده می‌کنند احتمالا وقتی بزرگ‌تر شوند به سبزیجات علاقه بیشتری نشان می‌دهند. صبور باشید، بعضی از کودکان باید چندین بار یک غذا را ببینند تا بالاخره ترغیب شوند که آن را امتحان کنند. سعی کنید از سبزیجاتی که بیشتر در اطراف شما هست و افراد خانواده به آن علاقه بیشتری دارند در غذاهایتان استفاده کنید.