06 آوریل 2020
آوریل 6, 2020

جراحی کیست بارتولن

آوریل 6, 2020 ۰ دیدگاه

جراحی کیست بارتولن

کیست بارتولن ، زمانی در بانوان رخ می دهد که غدد بارتولن توانایی خارج کردن ترشحات خود را از دست بدهند ؛ برای درمان این بیماری روش های متفاوتی وجود دارد که یکی از آن ها انجام جراحی کیست بارتولن می باشد. در واقع غدد بارتولن غده های مخاطی و ترشحی هستند که عضوی از دستگاه تناسلی بانوان محسوب می شوند. سایز این غده ها کوچک است به طوریکه در حالت عادی قابل مشاهده نیستند. غدد بارتولن در راست و چپ ورودی واژن و در زیر پوست آن ناحیه قرار دارند. ( متخصص زنان )

این غدد به منظور مرطوب و روان شدن واژن ، مایعی ترشح می کنند تا از خشکی واژن جلوگیری به عمل آید. اما باید بدانید که غده های بارتولن بسیار حساس هستند و ممکن است دچار بیماری شوند که در این حالت مراجعه به پزشک متخصص زنان الزامیست.

چه کسانی در معرض بیماری های غدد بارتولن هستند ؟

افرادی که فعالیت جنسی متعددی دارند.

افرادی که شریک جنسی متعددی داشتند.

افرادی که نکات بهداشت فردی و جنسی را رعایت نمی کنند.

بیماری های غدد بارتولن

عفونت غدد بارتولن

کیست بارتولن

آبسه بارتولن

جراحی کیست بارتولن به چه صورت است؟

زمانی که آبسه یا کسیت بسیار بزرگ باشد و عفونت شدید شود ، انجام جراحی ضرورت پیدا می کند. این جراحی با بی حسی موضعی انجام می شود و نیازی به بیهوشی کامل بیمار نیست. روش های مختلفی برای انجام جراحی کیست بارتولن وجود دارد که بسته به شرایط بیمار، پزشک یکی را برمی گزیند. این روش ها عبارتند از :

جراحی به صورت کیسه سازی : این جراحی به روی سطح داخلی ورودی واژن صورت می گیرد و پس از اینکه مواد آلوده حفره آبسه خارج شد، از گاز پر شده و بسته می شود. این کار به حفره کمک می کند تا باز بماند و تخلیه بیشتر صورت بگیرد. این گاز پس از یک الی دو روز برداشته خواهد شد.

جراحی قرار دادن فیتیله یا کاتتر : در این روش پس از خارج شدن مواد آلوده، از کاتتر استفاده می شود و ممکن است چند هفته تا یک ماه باقی بماند تا عفونت به طور کامل خارج گردد. این روش درد کمتری داشته و نتیجه موفقیت آمیز تری دارد.

جراحی به صورت ایجاد برش : در این روش برشی به روی کیست و پوست ایجاد شده و سپس عفونت خارج خواهد شد.