07 آوریل 2020
آوریل 7, 2020

جراحی انحراف بینی

آوریل 7, 2020 ۰ دیدگاه

جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی در گروه درمانی اعمال جراحی بینی ( سپتوپلاستی ) قرار می گیرد و طی آن انحراف و کجی تیغه بینی که مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد نموده است اصلاح می گردد. لازم به ذکر است که عمل انحراف بینی و زیبایی همزمان امکان پذیر بوده و به آن سپتورینوپلاستی می گویند. ( جراح بینی بابل )

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که انحراف بینی و کجی بینی با یکدیگر متفاوت هستند. انحراف بینی اصطلاحی است که معمولا مربوط به کج بودن تیغه بینی ( سپتوم ) می باشد اما کجی بینی ، انحراف ظاهری بینی است و امکان دارد طی آن تیغه صاف و بدون عیب باشد و فرد هیچگونه مشکلی در عملکرد تنفسی خود نداشته باشد ، این ایراد با عمل رینوپلاستی ( عمل جراحی زیبایی بینی ) قابل درمان است.

جراحی انحراف بینی

انحراف بینی و علل ایجاد آن
ساختمان بینی شامل دیواره نازکی است که به آن تیغه یا سپتوم اطلاق می گردد. این تیغه دقیقا در وسط امتداد بینی قرار گرفته و آن را به دو نیم تقسیم می کند. قسمت بالایی آن که به پیشانی متصل است ، استخوانی بوده و قسمت پایینی ، از غضروف تشکیل شده است.

همان گونه که بیان شد سپتوم حفره بینی را به دو بخش چپ و راست تقسیم می کند هنگامی که این امر رعایت نشود و تیغه بینی از حالت صاف خارج شده و به یکی از دو سمت مایل شود سبب کوچکتر شدن و گرفتگی در یکی از سوراخ ها می گردد که در موارد حاد جریان هوا مختل شده و مشکلات تنفسی را برای بیمار به وجود می آورد.

همچنین ممکن است فرد به هنگام تخلیه بینی نیز با مشکل مواجه شده و دچار عفونت و آبریزش در بینی خود شود. در چنین شرایطی فرد باید حتما توسط بهترین جراح انحراف بینی عمل گردد تا اصلاح سپتوم به درستی انجام شده و بیمار با عوارض عمل انحراف بینی روبرو نگردد.

در ادامه به دلایل ایجاد انحراف بینی می پردازیم:
اصلی ترین دلیل انحراف بینی ، عواملی ژنتیکی در افراد می باشد.
همچنین ممکن است شخص به هنگام تولد در اثر وارد آمدن فشار به بینی دچار انحراف شود.
یا در زمان بلوغ غضروف های یک سمت بینی به هر علتی بیشتر یا کمتر از میزان نرمان رشد نماید.
عمل انحراف بینی با لیزر
احتمالا عبارت ” اصلاح سپتوم با لیزر به عنوان جدیدترین روش جراحی انحراف بینی ” به گوش شما خورده است. نکته ای که باید در این باره مورد توجه قرار گیرد این است که هرچند تکنولوژی لیزر در بسیاری از انواع جراحی های زیبایی و درمانی خوش درخشیده و کاربردها و دگرگونی های بسیاری را در آن ها داشته است ، اما در اعمل جراحی بینی جایگاهی نداشته و نمی تواند بر روی اسکلت و بافت بینی تغییری ایجاد نماید.