24 ژوئن 2019
ژوئن 24, 2019

تامپون در جراحی بینی

ژوئن 24, 2019 ۰ دیدگاه

تامپون در جراحی بینی

تامپون در جراحی بینی : تامپون یا همان گاز باریک و بلند آغشته به پماد آنتی بیوتیک که به منظور جلوگیری از خونریزی و یا تجمع خون در اطراف تیغه میانی بینی ( هماتوم سپتوم ) در پایان جراحی بینی در داخل حفره های بینی گذاشته می شود. ( جراح بینی اصفهان )


جراحی بینی بدون تامپون گذاری یا استفاده از اسپیلنت داخلی

تامپون باعث احساس فشار در داخل بینی و عدم امکان تنفس از حفره های بینی گردیده و بدلیل اختلال در مسیر تخیله ترشحات طبیعی سینوس های اطراف بینی باعث احساس پری ، فشار و گاهی درد در ناحیه صورت ، پیشانی و اطراف چشم ها می شود.

همچنین بسیاری از بیماران از احساس ناخوشایند هنگام خارج کردن تامپون ها نگران می باشند.

جایگزین دیگری که گاهی به جای تامپون استفاده می شود، ورقه های سیلیکونی دارای تونل برای عبور هوا می باشد که اسپیلنت داخلی نامیده می شوند.

تامپون در جراحی بینی

با توجه به اینکه مجرای عبور هوای اسپیلنت های داخلی نیز معمولا بعد از گذشت چند ساعت به دلیل خشک شدن ترشحات بینی در آن مسدود می شود عملا امکان تنفس از بینی برای بیمار وجود ندارد، همچنین خارج کردن اسپیلنت های داخل بینی نیز برای بیمار گاهی حتی از خارج کردن تامپون ناخوشایند تر می باشد.

مطالعات و بررسی های علمی انجام گرفته در سالهای اخیر نشان می دهد که چنانچه جراحی بینی با دقت و ظرافت کافی و کمترین آسیب به مخاط بینی انجام گیرد، هیچگونه نیازی در پایان عمل به استفاده از تامپون یا اسپیلنت داخل بینی ( مگر در تعداد بسیار کمی از بیماران ) نخواهد بود.

عدم استفاده از تامپون و اسپیلنت داخلی باعث خواهد شد بیمار بلافاصله بعد از عمل احساس راحتی بیشتر و امکان تنفس از حفره های بینی داشته باشد ( البته بدلیل تورم مخاط داخل بینی ، ممکن است بیمار احساسی شبیه به حالت گرفتگی بینی در هنگام سرماخوردگی داشته باشد ).

همچنین ناراحتی و نگرانی از احساس ناخوشایند خارج کردن تامپون یا اسپیلنت داخلی و خونریزی های مختصری که گاهی در لحظه خروج رخ می دهد وجود نداشته و از طرف دیگر احتمال عفونت ناشی از اجسام خارجی مذکور در بینی وجود نخواهد داشت.