11 آوریل 2020
آوریل 11, 2020

آستان مقدس یحیی بن زید بن علی بن حسین

آوریل 11, 2020 ۰ دیدگاه

آستان مقدس یحیی بن زید بن علی بن حسین

از امامزاده یحیی بن زید (ع) به عنوان بزرگترین امامزاده در استان گلستان و کسی که صحیفه سجادیه یادگار با ارزش جدش امام چهارم را به ایران آورده است، یاد می شود.


امامزاده یحیی بن زید
یحیی بن زید بن علی بن حسین نوه بلافصل سجاد و یکی از چهار پسر زید بن علی و بزرگترین آنها از همسر اول زید بن علی است که نسبش با سه واسطه هم پدری و هم مادری به علی بن ابی‌طالب می‌رسد. بنا به نقل مشهور وی در سال ۱۰۷ هجری قمری در محلهٔ بنی‌هاشم شهر مکه به دنیا آمد. مادرش ریطه دختر ابوهاشم عبدالله بن محمد حنفیه است.

از امامزاده یحیی بن زید (ع) به عنوان بزرگترین امامزاده در استان گلستان و کسی که صحیفه سجادیه یادگار با ارزش جدش امام چهارم را به ایران آورده است، یاد می شود.
گفته می شود، امامزاده یحیی بن زید (ع) در زمان یزید بن معاویه با ۷۰۰ نفر از طرفداران خود در خراسان قیام نمود و با دشمن به جنگ پرداخت و شکست سختی به سپاه آنان وارد کرد و بعد از آن عازم هرات شد و از آنجا به شهر جرجان روانه شد. والی خراسان (نصر) همراه ۸۰ هزار سوار از شام و اطراف برای سرکوبی قیام یحیی وارد قریه ارغوان شدند و بعد از سه روز جنگ یحیی و یارانش را به شهادت رساندند.

امامزاده یحیی بن زید,زندگینامه امامزاده یحیی بن زید,آستان امامزاده یحیی بن زید
عکس آستان مقدس یحیی بن زید بن علی بن حسین

اطلاعات بنای امامزاده یحیی بن زید (علیه السلام)
بنای اصلی ساختمان بقعه حدوداً ۲۵۰۰ مترمربع شامل حرم، دوگلدسته و سردرب ورودی وهمچنین شبستانهای متعددی به سبک ساختمان های اسلیمی می باشد که در عرصه ای به مساحت ۲۲۵۰۰ مترمربع واقع شده که دور تا دور حیاط اصلی بقعه زائر سراهایی جهت استفاده زائرین ساخته شده است. بنای باشکوه ساختمان بقعه آنرا مرحوم علا الدوله در زمان ناصرالدین شاه بناکرد. ضریح مطلا بر روی مرقد این امامزاده نصب گردیده.
این بقعه هم اکنون دارای ۲۳۱۵۰ متر مربع فضای مسقف و شبستان است و در اطراف آن ۱۳۴ زائر سرا وجود دارد و هر کدام درطول سال تعداد ۳۰۰۰ نفر زائر را پذیرا می باشند.

امامزاده یحیی بن زید,آستان امامزاده یحیی بن زید,زندگینامه امامزاده یحیی بن زید
مرقد یحیی بن زید بن علی بن حسین

آدرس
آستان مقدس امامزاده یحیی بن زید(علیه السلام) در استان استان گلستان، شهرستان گنبدکاووس، بخش مرکزی، دوکیلومتری شهرگنبدکاووس/ قابوس (شهرباستانی وتاریخی جرجان) انتهای خیابان امامزاده مشهوربه شهیدشهرجرجان واقع شده است.